Novinky
Home / Podnikani / Před více než dvěma roky zemřel otec Applu Steve Jobs
Před více než dvěma roky zemřel otec Applu Steve Jobs

Před více než dvěma roky zemřel otec Applu Steve Jobs

Před více než dvěma roky zemřel otec Applu Steve Jobs

Čas letí neúprosně a je na každém z nás, jak se ho zmocní. Každý z nás má na začátku nového dne přiděleno 1440 minut života a záleží pouze na něm, jestli se stane pánem svého času. O legendě, která zemřela před více než dvěma roky, se to určitě říci dá. Je to dva roky zpět, co zemřel slavný Steve Jobs a když se většiny lidí zeptáte, jaké jméno se jim vybaví, když se řekne slovo Apple nebo iPhone, většina vám řekne právě jméno pana Jobse.

5.10.2011 podlehl spoluzakladatel společnosti Apple na rakovinu slinivky břišní. Dal by se popsat jako velmi úspěšný člověk a vizionář, o kterém bylo vydáno nespočet knih a publikací. Celým jménem Steven Paul Jobs stojí za obrovským úspěchem mobilního telefonu iPhone, hudebního přehrávače iPod a šikovného tabletu iPad. Většina z vás si ho v mysli uchovala jako velikána, který navždy změnil svět počítačů.

Celý příběh se začíná psát roku 1976, kdy je založena firma Apple. Firmu zakládá mladý Steve Jobs  a Steve Wozniak. Steve Jobs prosazuje koncept ovládání počítače pomocí myši a kurzoru. Bez Steva by patrně nemohli vzniknout ani dnešní chytré telefony, jak je známe dnes. Postaral se totiž o popularizaci ovládání telefonů pomocí prstů.

Jeho typickým oblekem byl černý rolák a džíny. Na svém účtu má desítky motivačních prohlášení a je inspirací pro lidi na celém světě. Pokud se podíváte do civilizovaných zemí, nenajdete snad nikoho, kdo by se s výrobky od Apple nesetkal.

Steve Jobs byl obrovským patronem společnosti Apple a bez něj by společnost nikdy nebyla tak rozrostlá, jako nyní je. Podle konzultační společnosti Interbrand je značka Apple dokonce nejdražší značkou vůbec. Před svou smrtí stihl jmenovat novým ředitelem Applu Tima Cooka.

Známou věcí je, že si chtěl jít od začátku za svým snem. Chtěl navštěvovat univerzitu, která by mu něco dala, ne tu, která je nejlevnější a neměla by pro něj žádný přínos. Byl adoptovaný a nebyl z příliš bohaté rodiny. Musel přespávat na zemi a na jídlo si vydělával vracením láhví od Coca-Coly. Jediné pořádné jídlo, které vložit za týden do úst bylo zdarma a rozdávalo ho hnutí Hare Krišna. Později si založil rodinu. Měl manželku a tři děti.

Kromě společnosti Apple měl velký podíl na společnosti Disney Pixar. Toto studio koupil za 10 milionů dolarů v roce 1986. Celého projektu se dokonale chopil a vyprodukoval skvělé filmy, jako jsou: Toy Story příběh hraček, Hledá se Nemo, Úžasňákovi nebo Auta. V době smrti měl majetek v hodnotě 6,7 miliard dolarů. Vlastnil 138 milionů akcií Walt Disney v hodnotě 4,7 miliard dolarů a akcie značky Apple v hodnotě 2 miliard dolarů. Po jeho smrti připadli veškeré finance do rodinného fondu, který spravuje Laurene Powell Jobsová.

Na závěr článku vám uvedeme některé z jeho citátů:

  • Nemůžete se jednoduše zeptat zákazníků, co chtějí, a pak se to pokusit sestavit. V době,   kdy to budete mít hotové, už budou chtít něco jiného.
  • Vědomí, že brzy zemřu, je nejdůležitějším nástrojem, který mi pomáhá činit zásadní životní rozhodnutí. Protože téměř všechno – veškerá vnější očekávání, veškerá pýcha, všechen strach z trapnosti nebo neúspěchu – se tváří v tvář smrti ztratí a zůstává jen to, co je opravdu důležité. Vědomí, že zemřete, je nejlepší způsob, jaký znám, jak nespadnout do pasti přesvědčení, že máte co ztratit. Už teď jste nazí. Není důvod nejít za svým srdcem.
  • Váš čas je omezený, tak jím neplýtvejte na to, abyste žili život někoho jiného. Nepodléhejte dogmatu, že máte žít podle toho, co si myslí druzí. Nedopusťte, aby v hluku cizích názorů zanikl váš vlastní vnitřní hlas. A to nejdůležitější: mějte odvahu jít za svým srdcem a intuicí. Protože ty už nějak vědí, kým se ve skutečnosti chcete stát. Všechno ostatní je vedlejší.
  • Nikdo nechce zemřít. Dokonce ani ti, kteří se chtějí dostat do nebe, nechtějí umřít, aby se tam dostali.
  • Nemám zájem být nejbohatším člověkem na hřbitově… Chci v noci usínat s tím, že jsem udělal něco báječného… Na tom mi záleží.

steve

 

 

Scroll To Top