Novinky
Home / Podnikani / Živnostenský list, nebo společnost s ručením omezením ?
Živnostenský list, nebo společnost s ručením omezením ?

Živnostenský list, nebo společnost s ručením omezením ?

Celá řada především mladých lidí se každým dnem rozhoduje, zda jít běžnou cestou zaměstnance, nebo se uchýlit ke své vlastní cestě, a začít podnikat. Pokud i vy řešíte podobné dilema a převyšuje u vás touha po vlastním podnikání, určitě vám přijde vhod tento článek, který vám shrne výhody a nevýhody, které má jak živnostenský list, tak i společnost s ručením omezením.

Živnostenský list je základ

Pro každé podnikání je živnostenský list neboli živnostenské oprávnění nutností. To je totiž vydáváno jak fyzické, tak i právnické osobě. Řada právě začínajících podnikatelů volí tuto možnost, jelikož je jeho získání nejenom velmi snadné, ale také levné. Poplatek za jeho získání je totiž rovný jeden tisíc korun. Ten je vám do několika týdnů vystaven a vy můžete ihned začít s podnikáním. Díky podnikání jako fyzická osoba je i mnohem jednodušší účetnictví, tedy abychom byly konkrétnější, jedná se pouze o daňovou evidenci. Nevýhodou u podnikání na živnostenský list může být ručení celým svým majetkem, a to i osobním. Záleží však na oboru, kterému se hodláte věnovat. Například u počítačové grafiky nebo tvorby webů rizika spojená s těmito problémy určitě nehrozí.

I s.r.o. je snadné získat

Od společností s ručením omezením je řada podnikatelů odrazována proto, že je nutný základní kapitál v minimální výši 200 000 Kč. Nemusí to však být nezbytné, protože na trhu existují takzvané ready – made společnosti, které již mají kapitál splacený a dají se pořídit většinou za 15 – 30 tisíc korun. Výhodou s.r.o. je samozřejmě to, že ručí pouze ve výši základního kapitálu a nikoliv soukromým majetkem jejího jednatele. Nevýhodou však může být mnohem složitější vedení účetnictví. Na druhou stranu je pro mnoho klientů i obchodních partnerů společnost s ručením omezením znakem kvality, což samozřejmě nemusí být vždy pravda.

Scroll To Top