Novinky
Home / Rozhovory / Rozhovor s Josefem Grillem – WEDOS
Rozhovor s Josefem Grillem – WEDOS

Rozhovor s Josefem Grillem – WEDOS

To co slíbíme také plníme v minulém článku o WEDOSu jsme vám slíbily rozhovor s vedením, zde jej máte. Rozhovor s Josefem Grillem.

Dobrý den, jak jste se vlastně dostali k tomu, že budete poskytovat hostingové služby ?

Dobrý den, dovolím si odkázat na článek: Co to vlastně znamená WEDOS. Tam je malá historická vsuvka a dozvíte se i to, co znamená WEDOS.

Jinak já jsem se dostal k hostingu poprvé v roce 1996, kdy jsem chtěl u jedné (dnes konkurenční) firmy objednat doménu. Jejich systém a práce byla natolik krkolomná, že jsem o tu doménu přišel. Trochu mě to naštvalo a zjišťoval jsem jak se taková doména dá zaregistrovat bez prostředníka. Přišel jsem na to. Nevěděl jsem jak ji provozovat a tak jsem hledal co a jak. Nakonec jsem se něco dozvěděl o serverech a webhostingu. Udělali jsem (s přítelkyní – dnes manželkou) nabídku (v roce 1997) a zkusili jsem nabízet služby. Tehdy stál webhosting průměrně 2.000 korun měsíčně. My jsme přišli s nabídkou za 200 korun měsíčně. Mělo to úspěch. A zbytek už je příběh mojí bývalé firmy, respektive můj, který pokračuje ve WEDOS.

Už je to měsíc a pár dnů, co se na vaší webkameře z datacentra zobrazuje obrázek, čeká nás něco nového ? Nebo se pouze jedná o „defekt“.

Máme připravené nové kamery a nový web datacentra. Čekáme na upgrade na produkční server. Je tam hned několik nových pohledů. Na té staré kameře nebylo nic vidět, protože jsme před ní postavili v únoru vzduchotechniku.

 

Co se týče DDoS útoků na váš hosting, řešíte to nějak ? Znáte viníky ?

Řešíme to tak, že se tomu bráníme, aby to nemělo dopad na klienty. Viníky neznáme. Je téměř nemožné něco zjistit. Zjistili jsme jeden jediný případ a jednoho viníka.

Kdy připravujete spustit registraci také .SK domén ?

Chtěli bychom v letošním roce. Možná na přelomu léta a podzimu.

Kolik lidí momentálně pracuje v online podpoře ? Co je nejčastějším problémem ? A máte nějakou zajímavou historku z online podpory ?

Aktuálně tam pracuje 5,5 pracovníka plus se na tom podílí další kolegové z firmy (mají určitý systém služeb), protože chceme, aby každý pracovník (i programátor)  věděl co se děje.
Zhruba polovina jsou dotazy obchodní povahy, kdy se řeší jak se k nám přestěhovat a zda u nás bude to či ono fungovat. Druhá polovina jsou věci už technické, kdy se řeší konkrétní nastavení nebo konkrétní záležitosti jednotlivých služeb a provozní věci.
Těch vtipných příhod by bylo určitě hodně. Zkusíme časem něco zveřejnit.
Mimochodem – vyřídili jsme již přes 110.000 chatů.

Chystáte v budoucnu nějakou akci ?

 U nás se pořád něco děje. Aktuálně chystáme akci, která tady ještě nebyla. Nebude však pro nové, ale pro stávající klienty. Snad se bude líbit.

Neuvažujete o výměně kabátu hlavní stránky WEDOSU ?

Zamrzli jsme na starém desinu, je to „hnus“, máme to jak „omalovánky“, ale prodává to. To by nikdo nevěřil :-)
Zkoušeli jsme i hezký web s méně barvičkami. A jak to dopadlo? O 40% objednávek méně. Co náš živí vzhled nebo prodeje služeb? Nejsme designové studio a tak to bude to druhé.
Nyní testujeme a připravíme drobné změny.

Už jste investovali do celého WEDOSU neuvěřitelnou částku a proto je tam, kde je. Jak jste na tom ? Jste v plusu, nebo stále jste ve fázi,kdy se vám vrací náklady ?

 Investice je z mého pohledu dobrou, respektive vynikající, investicí. Jsem naprosto spokojen a spíše příjemně překvapen, jak se nám daří.
V plusu jsme již dlouhou dobu. Provozně jsme na tom velmi dobře. Máme minimalizované náklady (nulové nájmy, nulové leasingy, nulové úvěry, minimum energií, plná automatizace…). Proto je to tak (což je zřejmé třeba podle našich plateb DPH), že jsme v zisku (bez odpisů) řádově milion měsíčně. Řekněme, že bez nových serverů a rozvoje, je zisk řádově 1,25 milionu. Neustále však budujeme a nakupujeme nové servery, protože nám každý měsíc naroste počet klientů o několik tisíc. Tím pádem je měsíční zisk bez odpisů někde na úrovni 0,7 milionu měsíčně. Samozřejmě, že po započtení odpisů je zisk menší, ale neustále rosteme ve všech parametrech. To je podstatné.
Nyní jsou naším největším nákladem mzdy, přičemž nejvíce nás zatěžují kvůli rozvoji a vývoji. Reálně by naše stávající služby zvládlo spravovat málo lidí (díky plné automatizaci) a ve 3-4 lidech bychom to zvládli. Zbytek se věnuje vývoji a novinkám a samozřejmě rozšiřování firmy.
Náš obrat se nyní pohybuje na hranici 3,7 milionu měsíčně. Samozřejmě, že chceme růst více a začnu být spokojenější až tak někde u trojnásobku stávajícího stavu. V každém případě máme další plány a chceme růst ještě dál a dál.

Jak to nyní vypadá s akciemi WEDOSU ?

Je to takové silné rozhodování. ANO/NE. Valná hromada schválila další úpis a nyní jde o to, zda to chceme nebo ne. Zda to uděláme nebo ne. Zda to potřebujeme nebo ne. Asi primárně o tom uvažuji v souvislosti s rozvojem firmy v oblasti dedikovaných serverů, abychom nemuseli do leasingů nebo úvěrů, případně při budování druhého datacentra (s olejovým chlazením).

Jste známý svým humorem, plánujete nyní něco velkolepého ?

Myslíte si, že jsem nějak vtipný? Myslím si, že ne. Máme různé marketingové akce, které vymýšlíme s kolegy a je to někdy sranda. Snažíme se zaujmout. Aktuálně nic zajímavého nechystáme, ale jak jsem napsal výše – bude akce a ta možná bude mít i nějaké vtipné prvky.

Děkuji za rozhovor

Scroll To Top